
| Parameter | Value |
|---|---|
| Height - Seated (Max) | 5.5 mm |
| Length | 13.2 mm |
| Width | 13.2 mm |
| Termination | Radial |
| Max Operating Temperature | 70 °C |
| Min Operating Temperature | -20 °C |
| Number of Pins | 4 |
| Height | 5.5 mm |
| Packaging | Tube |
| Lead Free | Lead Free |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Frequency | 16 MHz |
| Frequency Stability | 30 ppm |
| Frequency Tolerance | 0.003 % |
| Load Capacitance | 15 pF |
| Type | XO (Standard) |
| Operating Supply Voltage | 3.3 V |
| Output Type | TTL |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 2 years ago) |
| Max Supply Voltage | 3.63 V |
| Min Supply Voltage | 2.97 V |
| Nominal Supply Voltage (DC) | 3.3 V |
| Supply Current | 16 mA |
| Max Supply Current | 20 mA |
| Output Format | HCMOS, TTL |
| Base Resonator | Crystal |
Stock: 930
Distributors
pcbx
Unit Price$2.74090
Ext.Price$2.74090
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $2.74090 | $2.74090 |
| 10 | $2.02106 | $20.21060 |
| 25 | $2.00847 | $50.21175 |
| 50 | $1.99596 | $99.79800 |
| 100 | $1.98352 | $198.35200 |
| 300 | $1.97116 | $591.34800 |
| 500 | $1.95888 | $979.44000 |
| 1000 | $1.94667 | $1946.67000 |
| 3000 | $1.90214 | $5706.42000 |
| 5000 | $1.85862 | $9293.10000 |
